Úvod >> KULTURA >> MALÍŘKA SI ŘÍKÁ ALICE

MALÍŘKA SI ŘÍKÁ ALICE

05.07.2006

 

 

Obraz nemusí být jen na plátněObrazek

 

 Představa hospody zařízené pro potěchu ctitelů divokého západu se obvykle vybaví interiér pomalovaný kovboji či indiány. Ostré kontury více či méně zdařilých kreseb vybavené co nejjásavějšími a výraznými tóny vyvolávají všechno možné, jen ne příjemné pocity.

 

 Opakem je interiér nově vznikající restaurace Alesso v Mnichovicích na kterém pracuje malířka která si říká Alice.

 „Asi mám na zákazníky štěstí ale  většinou jsem se setkala spíše s kladnými lidmi, se kterými nebyl problém jakoukoliv představu skloubit dohromady. Takže si myslím, že vždy se dá dohodnout a domluvit. Najít kompromis a to pravé ořechové… Nechci aby za mnou zůstávaly kýčovité malovánky…“

 Dekorace interiéru na kterém právě pracuje jsou realistické s prvky indiánského folkloru. Na mapu Severní Ameriky vedle barového pultu si musíte sáhnout; dříve neuvěříte, že nejde o bizoní kůži zavěšenou na zeď. Motivy a figurální malby na stěnách jsou jemně propracované s nevtíravými barvami, jako by vzdáleně připomínaly obrazy Zdeňka Buriana.

 „To bude asi tím,“ směje se malířka „že pocházím ze stejného kraje jako on. Oba jsme ze severní Moravy.“

 Nástěnné malby Alice ……. Vznikají převážně technikou airbrusche, což je nanášení představ pomocí speciální vzduchové pistole, pracuje i klasickými štětci. 

 „Malba na stěnu mě přitahuje pro svou velkou plochu a nepřeberné množství možností. Dává mi možnost uvolnit se. Tahy štětcem jsou tak mnohem přesnější a živější než-li na malém formátku. Dává mi prostor vyniknout nad sebou sama. Jelikož se jedná o interiérovou malbu, která se v jednotlivých případech liší, je zapotřebí před započetím samotné malby zhotovit návrh. Je možno využít již vytvořené náměty, kombinovat je a přizpůsobit danému interiéru, či zpracovat návrhy dle konkrétní představy. Ty se dále konzultují pro konkrétní interiér s odpovědnou osobou. Po schválení se začíná s realizací. Je použito kvalitních, zdravotně nezávadných barev,“ vysvětluje autorka.

 Alice ….. nedekoruje pouze restaurace, má za sebou řadu interiérů v nemocnicích, školkách i školách, výjimkou nejsou ani soukromé prostory, převážně dětské pokoje.

 „Třeba prostředí dětského oddělení v nemocnici… Velice zajímavá práce o které předem víte, že v konečném výsledku může kladně působit na psychiku malých pacientů a to dokáže podle lékařů pomoci při léčbě mnoha druhů onemocnění. Dětem v prostředí, které jim není cizí také rychleji ubývá čas,“ uvažuje malířka, které se koníček stal profesí.

 „Kreslil a malovala jsem si od dětství. Jako mrně nejraději doma na stěny. Ale nespokojila jsem se s nějakou malou čmáranicí, muselo jít o monumenty. To nadšení rodičů si patrně dokážete představit. Když se můj někdejší dětský pokoj maloval, vypadalo to jako restaurátorská práce,“ uvažuje Alice …….

 Moderní technika airbrusche si malířku podmanila natolik, že jedním z tvůrčích plánů je malba na karoserie osobních či nákladních automobilů po které mnoho řidičů a majitelů aut touží.

 A tak, pokud chcete získat netradiční interiér soukromé či podnikatelské prostory případně karoserii auta, které vám bude každý závidět stačí málo. Na její tvorbu se můžete podívat na stránkách www.aliceart.cz.

 

Pavel Pávek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ALICE (Sochař Pavel, 04. 07. 2006 22:40)

Jsem na chvíli doma a čtu si Rosinantu. propracoval jsem se k článku o Alici a našel i její stránky. Jsem starej, nad hrobem nychýlenej, kumštýř; smekám před ní.Podle fotky jde o mladou holku, ale umí.